Kırışık Tedavisi

Kırışıklıkların nedenleri nelerdir?

Kırışıklıkların temel nedeni genetik yapımızın kodladığı genetik yaşlanmadır. Bu ailesel faktörlerle yakından ilişkilidir. Genetik faktörlerin dışında bir çok etken kırışıklklara neden olur. Bunların en başında gelen faktör güneşin sebep olfuğu yaşlanmadır. Bunların dışında stres, sigara içme alışkanlığı,  mimiklerin aşırı kullanımı gibi nedenlerle de kırışıklık oluşabilir.

Kırışıklık tedavisinde kullanılan cerrahi dışı yöntemler nelerdir?

Kimyasal peeling , dolgu maddelerinin enjeksiyonu botox tedavisidir.

Bu yöntemleri tek başına ve kombine olarak kullanılabilirler.

Kimyasal peeling nedir ve nasıl etkili olur?

Çeşitli nedenlerle hasara uğramış cildin üst tabakası soyularak yüzeyel kırışıklıkları azaltmak ve deriye daha canlı bir görünüm sağlamak mümkündür. Bu amaçla meyve asitlerinden glikolik asit, a vitamini olan retinoik asit veya trikloroasetik asit kullanılabilir. Bu yöntemle kırışıklıkların yanı sıra cilt lekeleri ve sivilce izleri de tedavi edilebilir. Kimyasal peeling işlemi ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. 2 veya 4 haftada bir yapılan 4 ile 6 seanslık tedavi mükemmel sonuç verir.

Kırışıklık tedavisinde kullanılan dolgu maddeleri nelerdir ve ne kadar süre etkilidirler?

Dolgu maddelerini özellikle yüzün alt bölümünde, yanaklar,  dudak çevresi ve çene gibi alanlardaki kırışıklıkların tedavi etmekte kullanıyoruz. Hatta bu maddeleri  dudakları dolgunlaştırmak için de kullanabiliyoruz. Kullandığımız dolgu maddelerinin çoğu doğal olarak derimizde bulunan maddelerdir . Bunların dışında silikon gibi çeşitli sentetik maddeler ciltte daha uzun süre kalmalarına rağmen; yan etkileri fazladır. Bu nedenle de fazla tavsiye edilmemektedirler. Doğal dolgu maddesi olarak sıklıkla hyluronik asiti kullanmaktayız. Uygulama bölgesine göre  bu maddelerin seçimi değişebilmektedir. Hyaluronik asit 6 ay süreyle deride kalmaktadır. Altı ay sonra işlem tekrar edilmelidir. Tüm bu işlemlerin uygulanması çok kolaydır ve hastanın günlük yaşamını etkilemez.

Botox tedavisini hangi durumlarda kullanılır?

Botox tedavisini mimiklerin aşırı kullanımı sonucu oluşan ve belirginleşen  kırışıklıkların tedavisinde kullanmaktayız.  Bu kırışıklıklar yüzün özellikle üst bölgesinde, kaş arasında, göz çevresinde ve alında yer alır.  Bu bölgelerde deri altına yapılan botox enjeksiyonu aşırı kullanılmasını istemediğimiz mimik kaslarını felç eder. Tedaviden birkaç gün sonra kırışıklıklar azalarak kaybolur. İlacın etkisi ortalama 6 ay sürer. 3 veya 4.  Seans sonrasında bu süre bir yıla kadar uzar.

Cumhuriyet Mah. Erek Cad. No:76 Erbaa/Tokat/Türkiye
E-Posta: info@arbaapark.com.tr Tel.0(356)715 1800 Fax.0(356)715 2261
2013 ErbaaPark.com.tr